Dziennik Związkowy – Piątek, 27 Stycznia 2012
Skrawek Polski na obczyźnie
Chicago (Inf. wł.) – Dzisiejsza uroczystość związana z jubileuszem sześćdziesięciolecia Polskiej Szkoły im. Gen. Kazimierza Pułaskiego jest szczególną okazją do złożenia serdecznych podziękowań i wyrażenia uznania dla całej społeczności szkolnej za waszą dotychczasową, owocną pracę, którą wnieśliście w kształcenie naszych dzieci i młodzieży – powiedziała podczas bankietu jubileuszowego, który dwudziestego pierwszego stycznia odbył się w sali bankietowej Drury Lane Oakbrook absolwentka szkoły, wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego Anna Sokołowski.
Jako absolwentka tej szkoły podkreśliła, że jubileusz jest wspaniałą okazją do podzielenia się wspomnieniami, które na zawsze pozostały w pamięci i sercu, bowiem trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym spędziło się swoje młodzieńcze lata ucząc się polskości i patriotyzmu, zapoznało wspaniałych ludzi i nawiązało przyjaźnie, które przetrwały do tej pory. Mówczyni przypomniała swoich pedagogów oraz klimat szkolnych czasów z początków istnienia najstarszej polonijnej placówki pedagogicznej w rejonie aglomeracji chicagowskiej, wyznając, że pół wieku temu dzieci nie miały problemu, czy chcą uczestniczyć w zajęciach, bo to między innymi ich rodzice nie wyobrażali sobie, że może być inaczej. Pani Anna wyraziła głęboką wdzięczność z racji bycia uczennicą tej szkoły i przekazała serdeczne życzenia jubileuszowe obecnym członkom grona pedagogicznego, zarządowi placówki oraz uczniom i rodzicom przypominając, że szkoła Gen. Pułaskiego to bliski sercu skrawek Polski na obczyźnie.
O klimacie i uwarunkowaniach, w jakich powstała najstarsza obok szkoły Tadeusza Kościuszki polonijna placówka pedagogiczna, jej historii, osiągnięciach oraz czasach współczesnych obszernie pisała na naszych łamach przed trzema tygodniami wiceprezeska szkoły Anna Rosa, dziś jedynie relacja z jubileuszowej uroczystości, którą rozpoczęło wejście na salę szkolnego pocztu sztandarowego, odśpiewanie hymnów Polski i Stanów Zjednoczonych oraz powitanie około dwustu pięćdziesięciu gości przez prowadzącą uroczystość parę absolwentów szkoły, Crystal Jadczak i Mirosława Purpurę.
W gronie gości honorowych jubileuszu byli między innymi; wicekonsul Aleksandra Krystek, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Franciszek Spula wraz z wiceprezeską Teresą Abick i członkami Rady Dyrektorów ZNP Wandą Penar i Ireną Hercik oraz komisarzami XIII Okręgu ZNP Wandą Judą i Józefem Hercikiem, Arlene Jezierny, burmistrz miasteczka Harwood Hts., na terenie którego szkoła się znajduje, wspomniana już wiceprezes ZPRK Anna Sokołowski, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch, jednocześnie dyrektor szkoły im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przewodnicząca chicagowskiego Obwodu Związku Harcerstwa Polskiego druhna Barbara Chałko, prezes Stowarzyszenia nowej Emigracji Andrzej Zgiet oraz liczne grono dyrektorów, kierowników i przedstawicieli innych zaprzyjaźnionych szkół.
Przekazując gratulacje i życzenia jubileuszowe w imieniu konsula generalnego Zygmunta Matyni wicekonsul Aleksandra Krystek uhonorowała grupę nauczycieli i członków Komitetu Rodzicielskiego, wręczając im okolicznościowe dyplomy. W gronie wyróżnionych znaleźli się następujący pedagodzy: Helena Sromek, Anna Chuchacz, Grażyna Kołtyś, Ewa Wejda, Agata Michalkiewicz, Bożena Szewczyk, Barbara Cieślak, Lucyna Kopacz, Elżbieta Lech, Elżbieta Bartnik i Aneta Niewińska. Dyplomami wyróżnieni zostali także zasłużeni członkowie Komitetu Rodzicielskiego, którzy przez wiele lat pracowali jako wolontariusze w Szkole im. Gen. K. Pułaskiego i współuczestniczyli w opiece i w wychowaniu dzieci i młodzieży: Witold Pawlikowski, Elżbieta Górnikiewicz, Wacław Szejbal, Edwarda Pawlikowska, Józef Lisak, Stella Krawczyk i Agata Woźny.
Dzięki inicjatywie ówczesnej prezeski szkoły Elżbiety Górnikiewicz od 1986 roku szkoła ściśle współpracuje ze Związkiem Narodowym Polskim, wykupując polisy ubezpieczeniowe dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Dzięki hojnej pomocy ZNP przy szkole działalność swą mogą rozwijać między innymi: zespoły muzyczne „Słoneczko” oraz „S.O.S”. Związek Narodowy Polski jest również fundatorem statuetek wręczanych uczniom klas ósmych i maturalnych. Za wieloletnią współpracę podziękował prezes ZNP Franciszek Spula, który przekazując życzenia podkreślił potrzebę wzajemnego wspierania się przez członków polonijnych szkół, organizacji, klubów i stowarzyszeń.
Również o tej współpracy z przedstawicielami miejscowych władz mówiła Arlene Jezierny, burmistrz miasteczka Harwood Heights, na terenie którego szkoła się znajduje. Życzenia, dyplomy oraz gratulacje kadrze nauczycielskiej i grupie rodziców z Zarządu szkoły przekazała prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch.
O szkole, jej historii i osiągnięciach mówiła obecna prezes Agata Woźny i dotychczasowa dyrektor Placówki Ewa Wejda, która na bankiecie przekazała „pałeczkę” dyrektora swojej zastępczyni Agacie Michalkiewicz.
Wspomnieniami z kierowania Radą Szkoły przez dwadzieścia lat podzieliła się jej prezeska do 2004 roku Elżbieta Górnikiewicz, zapraszając na zakończenie swojego wystąpienia do wspólnej fotografii członków szkolnego zespołu pieśni i tańca „Słoneczko”, który za jej prezesury zaczął działać, dzięki współpracy z ZNP.
Obecna dyrektor placówki Agata Michalkiewicz w asyście prezes szkoły Agaty Woźny uhonorowały grupę obecnych nauczycieli okolicznościowymi statuetkami. Odebrały je: Bożena Szewczyk, Ewa Wejda, Elżbie-
ta Bartnik, Barbara Cieślak, Anna Chuchacz, Grażyna Kołtyś, Elżbieta Lech, Lucyna Kopacz, Jolanta Lesiewicz, Aneta Niwińska, Anna Rosa, Wiesława Sawicka, Jolanta Kłopotowska i Anna Leśniakowska.
O odebranie dyplomów poproszono także byłych i aktualnych członków Rady Szkoły: Agatę Woźny, obecną prezes zarządu, Annę Rożko, Marię Ciupińską, Marlenę Szalast, Dorotę Dynak, Emilię Kurdę, Marię Waksmundzką, Stellę Krawczyk, Edytę Czachorowską, Edytę Mendrycką, Andrzeja Kramskiego, Józefa Lisaka, Leopolda Sosnowskiego, Elżbietę Górnikiewicz, Alicję i Kazimierza Brożynów, Alicję Adamską, Stanisława Domagałę, Jana Sagalę, Witolda Pawlikowskiego, Andrzeja Stężalskiego, Edwardę Pawlikowską, Urszulę Lewandowską, Krystynę Markiewicz, Mariusza Radziszewskiego, Dorotę i Grzegorza Krzyżanowskich, Zofię Domagałę i Urszulę Sokołowską.
Specjalne wyróżnienia i podziękowania otrzymały także byłe nauczycielki tej szkoły: Alicja Kuklińska, Łucja Szeliga, Hanna Sieczkowska, Henryka Wojewoda, Hanna Walas, Helena Ziółkowska, Barbara Kożuchowska i Sylwia Szafran oraz obecne na przyjęciu pierwsze absolwentki z druhną Barbarą Chałko na czele, przewodniczącą chicagowskiego Obwodu ZHP.
Wręczając piękne wiązanki kwiatów prezes Agata Woźny podziękowała za współpracę dotychczasowej dyrektor Ewie Wejdzie i powitała na tym stanowisku jej następczynię Agatę Michalkiewicz.
Na zakończenie części oficjalnej swoimi wspomnieniami z kilkunastoletniego okresu nauki w szkole podzieliła się absolwentka szkoły z 1972 roku, dr Anna Szpindor, a następnie uczennica klasy maturalnej Anna Waksmundzka recytowała wiersz „Savanach” autorstwa Mieczysława Romanowicza o patronie szkoły, generale Kazimierzu Pułaskim.
Przed kolacją zgromadzeni obejrzeli niezwykle ciekawy program artystyczny „Wesoła Szkoła”, w którym z dużą dozą poczucia humoru ukazana została szkolna rzeczywistość z jej blaskami i cieniami. Scenariusz tego przedstawienia napisały Alicja Kulińska, Zofia Biernadska i Barbara Kożuchowska, która spektakl wyreżyserowała i w nim zagrała.
W części artystycznej jubileuszu w wiązance polskich tańców narodowych zaprezentował się Teatr Pieśni i Tańca „Wici”. Podczas występu zakończonego zaproszeniem gości do wspólnego, otwierającego bal poloneza, zatańczyli m.in absolwenci szkoły, tancerze “Wici”, Basia Lewandowski, Paweł Szeliga, Kamil Kuźmicki i Sławomir Purpura. Jubileusz zakończył się zabawą taneczną przy muzyce w wykonaniu grupy „EFFECT”.
Tekst i zdjęcia:
AB/NEWSRP
(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)