Jasełka 2013

To małe dziecko
Naprawdę przemieniło świat.

Roland Leonhardt

Uroczystość Bożego Narodzenia wprowadzono do kalendarza świąt kościelnych w IV wieku. Dwieście lat później ustaliła się tradycja wieczornej kolacji, zwanej wigilią. Wieczerza wigilijna jest echem starochrześcijańskiej tradycji wspólnego spożywania posiłku, zwanego z języka greckiego agape, będącego symbolem braterstwa i miłości między ludźmi.
Zwyczajem nieodzownie związanym Bożym Narodzeniem są jasełka. Przenoszą nas one w odległe czasy i przypominają, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. Są one wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób.
W sobotę 21 grudnia zapanowała w naszej szkole atmosfera magicznego czasu bożonarodzeniowego. Nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście, (m.in. p. Elżbieta Górnikiewicz – wieloletnia prezes szkoły, p. Witold Pawlikowski – wieloletni prezes szkoły, proboszcz parafii Św. Rozalii – Ojciec Tadeusz Olzacki) zasiedli przy jednym stole, aby wspólnie uczcić te wyjątkowe święta, i jak co roku przypomnieć sobie historię narodzin Pana Jezusa.
Uroczystość rozpoczęły – pani dyrektor Agata Michalkiewicz oraz wiceprezes Zarządu pani Marlena Szalast, które złożyły świąteczne życzenia nauczycielom, uczniom, rodzicom, wszystkim pracownikom szkoły oraz zaproszonym gościom. Następnie, zgodnie z tradycją, przed wspólnym posiłkiem wszyscy obecni podzielili się opłatkiem. Na stołach nie zabrakło wyśmienitych wigilijnych dań. Po wspólnym biesiadowaniu przyszedł czas na wyczekiwane przez wszystkich jasełka.
Uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz pięknej scenografii, przedstawili sceny z narodzin Chrystusa. Młodzi aktorzy z dużym zaangażowaniem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Warto nadmienić, że przygotowania do występu trwały kilka tygodni, uczniowie poświęcili wiele czasu na próby, aby w pełni oddać radość z narodzenia Pana. Jasełka zostały przygotowane pod kierunkiem pani Zofii Biernadskiej, przy nieocenionej pomocy pani Bożeny Kargol-Chomiczewski i pani Bożeny Szewczyk.
Widowisko w wykonaniu uczniów podbiło serca całej publiczności, otrzymali oni gromkie brawa, które był wyrazem uznania za piękny występ.
Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała młodym artystom za wspaniałe przedstawienie i raz jeszcze życzyła wszystkim radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

Agnieszka Oskiera

Zdjęcia: Dariusz Piłka