Graduacja 2013

Pożegnanie ze szkołą

Jedną z najpiękniejszych tradycji pieczołowicie kultywowanych w Polskiej Szkole im. Generała Kazimierza Pułaskiego w Harwood Heights, IL jest uroczyste wręczenie świadectw uczniom klasy ósmej, którzy kończą swoją naukę języka polskiego jako obcego na poziomie podstawowym.

Tego dnia wszyscy ósmoklasiści byli odświętnie ubrani w niebieskie togi i birety.

W tej ważnej uroczystości absolwentom podstawówki na zasadach honorowego wyróżnienia towarzyszyli ich starsi koledzy i koleżanki z klasy maturalnej.

Oni również byli odświętnie ubrani w białe, galowe stroje i birety.

Wręczenie świadectw maturalnych maturzystom jak zawsze, podobnie i tym razem nastąpiło w czasie uroczystego wieczornego bankietu.

To wspólne, na forum całej szkoły, celebrowanie nie tylko zakończenia roku szkolnego, ale określonych etapów nauki języka w szkole polonijnej to godny naśladowania wzorzec dla młodszych uczniów pokazujący, że dopiero zdanie egzaminu dojrzałości będzie pełnią ich sukcesu.

Poranna ceremonia rozpoczęła się mszą świętą.

Do wnętrza kościoła Świętej Rozalii, na krótko przed jej rozpoczęciem wraz z pocztem sztandarowym szkoły weszli uczniowie obu klas i zajęli honorowe miejsca w pierwszych rzędach ławek, zarezerwowanych wyłącznie dla nich.

Zarówno program zakończenia roku szkolnego jak i części mszy świętej, w której biorą udział wierni został przygotowany wyłącznie przez uczniów klasy ósmej.

To właśnie oni mieli za zadanie odnaleźć właściwe teksty czytań liturgicznych, starannie się do nich przygotować, ułożyć modlitwę wiernych, by potem poszczególne jej frazy mogły być odczytane przez wyznaczonych do tego uczniów.

W tej pięknej ceremonii absolwentom i maturzystom oprócz nauczycieli, koleżanek i kolegów z młodszych i starszych klas towarzyszyli również ich rodzice, najbliżsi, władze szkoły, członkowie zarządu szkoły, katecheci oraz duchowni parafii związani ze szkołą.

Po mszy świętej nastąpiła właściwa część uroczystości.

Na samym jej początku zostały wręczone nagrody książkowe tym uczniom, którzy w ostatnim półroczu ósmej klasy mieli szczególne osiągnięcia w dziedzinach niezwiązanych z uzyskiwanymi wynikami w nauce.

Pierwszą z wyróżnionych osób była: Natalia Czachorowski za udział w konkursie „Spelling Bee” i godne reprezentowanie szkoły.

Drugą – Robert Raszewski, który zajął drugie miejsce w szkolnym konkursie „Na najładniejszą ozdobę choinkową” – w kategorii: szopki bożonarodzeniowe.

Spośród tegorocznych absolwentów trudno było wyłonić i nagrodzić grupę najlepszych uczniów.

Dlatego o ich wyborze zadecydowały nie tylko bardzo dobre oceny i zachowanie czy sukcesy ostatniego roku, ale ich wzorowe starania i wysiłki na przestrzeni kilku ostatnich lat.
W grupie najlepszych znaleźli się: Natalia Czachorowski, Natalia Liszka, Robert Raszewski, Natalia Soja i Sabrina Tylka.

Wzorowym absolwentom świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz nagrody książkowe wręczyła osobiście pani Agata Michalkiewicz, dyrektorka szkoły.

W chwilę później uroczyście wręczono świadectwa pozostały uczniom klasy ósmej.
Oprócz gratulacji i życzeń dalszych sukcesów w nauce wszyscy otrzymali również pamiątkowe zdjęcie swojej klasy.

W czasie uroczystości swoje krótkie przemówienia wygłosiły: dyrektor szkoły Agata Michalkiewicz oraz wychowawczyni klasy ósmej, Jolanta Plesiewicz.

Robert Raszewski, uczeń klasy ósmej A podziękował wszystkim obecnym, w szczególności nauczycielom i rodzicom za troskę i cierpliwość, trud nauczania, życzliwą atmosferę w szkole, jednocześnie wyrażając nadzieję, że w pamięci każdego z nas pozostaną jedynie miłe wspomnienia.

Bardzo ważnym elementem tej uroczystości było przekazanie przez maturzystów sztandaru szkoły pocztowi sztandarowemu z klasy II liceum.

Wspólnym zdjęciem upamiętniającym wyrzucenie biretów na znak radości zakończyła się poranna uroczystość wręczenia świadectw uczniom klasy ósmej.

Maturzyści, ich rodzice i najbliżsi, grono pedagogiczne, władze szkoły i zaproszeni goście spotkali się tego dnia ponownie, w godzinach wieczornych na bankiecie maturalnym.

Bankiet maturalny rozpoczął się uroczystym wejściem na salę tegorocznych maturzystów.
Wszyscy maturzyści byli odświętnie ubrani w białe togi i birety.
Każdy z nich został przedstawiony zebranym gościom z imienia i nazwiska.

Po prezentacji maturzyści zajęli swoje miejsca przy specjalnie tylko dla nich zarezerwowanym stole, wyeksponowanym na sali w taki sposób, aby przez cały czas trwania imprezy mogli pozostawać w centrum uwagi zgromadzonych na bankiecie gości.

W trakcie bankietu wychowawca klasy maturalnej, pan Wiesław Sawicki w niezwykle interesujący sposób omówił prace maturalne swoich uczniów, podkreślając najciekawsze elementy związane z tematem, wybranym przez każdego z nich.

W niekonwencjonalny sposób mówił też o współczesnym patriotyzmie, pięknej postawie krzewienia polskich tradycji na obczyźnie i dumy swoich wychowanków z własnych korzeni, co znalazło swoje odbicie w ich pracach maturalnych.

W czasie bankietu swoje krótkie przemówienia wygłosiły również panie: Agata Michalkiewicz, dyrektorka szkoły i Agata Wozny, prezes zarządu szkoły.

Równie ciekawym i oczekiwanym przez wszystkich punktem wieczornego bankietu był autorski program artystyczny, po raz pierwszy w historii szkoły samodzielnie przygotowywany przez tegorocznych maturzystów.

Tego wieczoru mieliśmy okazję obejrzeć szkolną wersję bardzo popularnego od pewnego czasu w Polsce programu „ Mam talent”.

Tym razem była to edycja programu specjalnie przygotowanego dla chicagowian z Polskiej Szkoły Pułaskiego w Harwood Heights.

Relację z wyimaginowanego studia w Krakowie poprowadzili: Ewelina Pachel i Mateusz Strojny.

Jurorami szkolnej wersji „Mam talent” byli: Joanna Najdala, która z właściwą sobie łatwością wcieliła się w postać Agnieszki Chylińskiej, Mateusz Walczak w roli kontrowersyjnego Kuby Wojewódzkiego oraz Ewelina Pachel jako Małgorzta Foremniak.

Reszta klasy odegrała rolę startujących w programie prezentując nie tylko swoje umiejętności sprawnego posługiwania się językiem polskim, ale też inne rozliczne talenty: taneczne, instrumentalne i wokalne.

Aby uwiarygodnić występ na potrzeby przedstawienia maturzyści zaangażowali w swoim artystycznym przedsięwzięciu Piotrusia Biela, młodszego brata jednego ze swoich kolegów.

Gratulacje, wspólne zdjęcia maturzystów z rodzicami, wychowawcą, panem Wiesławem Sawickim i byłą nauczycielką tej klasy panią Anną Rosą, wspomnieniowy pokaz zdjęć i uroczysty obiad zakończyły długi, ostatni dzień roku szkolnego.
Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka