Graduacja klasy maturalnej 2010 – 05.23.10

„Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić”
Menander

Dobiegł końca rok szkolny 2009/2010! W sobotni poranek 22 maja, w czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego w Kościele Św. Rozalii tegoroczni maturzyści przekazali sztandar szkoły swoim następcom i pożegnali się z młodszymi kolegami.
Wieczorem tego dnia miał miejsce bankiet poświęcony 15 tegorocznym abiturientom, ich rodzicom, którzy przez kilkanaście lat wytrwale przyprowadzali do polskiej szkoły swe pociechy, oraz nauczycielom, którzy starali się
jak najskuteczniej zaszczepić w nich miłość do Polski, nauczyć polskiego języka, historii i tradycji. Piękne, wieczorowe stroje młodych ludzi, dumne twarze rodziców, uśmiechy na twarzach pedagogów oddawały atmosferę wzajemnej życzliwości i więzi łączącej wszystkich, którzy pracują nad tym, by szkoła kontynuowała swą działalność dla następnych pokoleń polonijnej młodzieży.
Po kolacji oraz wspaniałych, domowych deserach zgromadzeni rodzice i goście, (wśród których nie zabrakło byłych członków zarządu szkoły, przedstawicielki ZNP & KPA pani Ireny Hercik, prezesa Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, pani Ewy Koch z małżonkiem, oraz proboszcza parafii Św. Rozalii ojca Bogdana) mieli okazję obejrzeć urocze, zabawne przedstawienie przygotowane przez klasę maturalną pod czujnym okiem pani Zofii Biernadskiej. Dodatkową atrakcją były popisy taneczne dwóch par maturzystów: Jennifer Urban i Michała Mistarza oraz Patrycji Radoń i Gastona Gelgado.
Kulminacyjnym punktem wieczoru było wręczenie uczniom świadectw ukończenia Polskiego Liceum im Gen. K. Pułaskiego, pamiątkowych medali, oraz Pamiętników Maturalnych. Absolwenci dziękowali swoim wzruszonym i dumnym z nich rodzicom i nauczycielom wręczając im piękne, czerwone róże.
Nie zabrakło przemówień i gratulacji od dyrektora szkoły pani Ewy Wejdy, prezesa zarządu pani Agaty Woźny oraz prezesa ZNP pani Ewy Koch. Szczególnie ciepło pożegnali uczniowie swą wychowawczynię, panią Lucję Szeligę, która była wzruszona tak wielką sympatią i wdzięcznością płynącą ze strony zarówno jej wychowanków jak i ich rodziców. To dzięki takim właśnie więziom i przyjaźniom szkoła istnieje juz prawie 60 lat i niedługo obchodzić będzie swój jubileusz.
Następnego dnia, w niedzielę 23 maja odbyła się w Kościele Matki Boskiej Anielskiej w Chicago uroczysta Msza Św. Graduacyjna, w której uczestniczyło 31 szkól z aglomeracji chicagowskiej. Organizatorem tej ważnej i jakże pięknej uroczystości jest od lat Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.  Absolwenci polskich szkół sobotnich, w tym również absolwenci naszej szkoły otrzymali Dyplomy z rąk Konsula Generalnego RP w Chicago pana Zygmunta Matyni,
oraz prezesa ZNP pani Ewy Koch.
Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcia, uściski, życzenia wspaniałych wakacji i przyszedł czas pożegnać sie z koleżankami, kolegami i polska szkołą. Miejmy nadzieje, że wrócą do nas nasi tegoroczni absolwenci choćby po to, by zajrzeć
do młodszego rodzeństwa, powiedzieć dzień dobry swojej pani, a po latach przyprowadzić do Szkoły im. Gen K. Pułaskiego własne dzieci.

Alicja Kuklińska

Zobacz galerię: