Polskie dyktando w Chicago – 10.17.10

Miłośnicy języka polskiego w Chicago
 Pierwsza edycja Polskiego Dyktanda 2010 w USA

Polskie Dyktando w Chicago odbyło się 17 października 2010 roku i było pierwszą imprezą tego typu zorganizowaną w Stanach Zjednoczonych. Inicjatorkami imprezy, która w Polsce cieszy się ogromną popularnością od przeszło dwudziestu lat, w środowisku chicagowskiej Polonii są dwie wieloletnie nauczycielki ze szkół polonijnych, członkinie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, osoby od wielu lat związane z krzewieniem kultury i języka polskiego wśród młodzieży polonijnej: Alicja Kuklińska z Polskiej Szkoły im. Gen. K.Pułaskiego oraz Alicja Nawara. Skąd wziął się pomysł przeszczepienia imprezy na grunt amerykański?
Ogólnopolskie Dyktando jest najstarszą i najbardziej prestiżową imprezą tego typu w Polsce. Jego historia sięga 1987 roku, kiedy odbyło się ono po raz pierwszy w Katowicach. Pomysłodawczynią i twórczynią Dyktanda dla wszystkich Polaków była wieloletnia dziennikarka radiowa, następnie senator i wicemarszałek senatu RP- Krystyna Bochenek. To właśnie ona przybyła w 2009 roku z wizytą do Chicago, gdzie na przyjęciu w Konsulacie RP spotkała się z Alicją Kuklińską i Alicją Nawarą, które podały pomysł uczczenia Dnia Edukacji Narodowej zorganizowaniem Dyktanda dla Polonii. Pani wicemarszałek zgodziła się objąć imprezę swym patronatem. Obiecała również przylecieć do Chicago w październiku 2010 roku, aby osobiście czuwać nad przebiegiem Dyktanda…
Chicagowskie Dyktando poświęcone zostało pamięci Krystyny Bochenek, która w kwietniu zginęła w katastrofie lotniczej. Przed jego rozpoczęciem wyświetlony został film dokumentujący jeden z ostatnich pobytów pani wicemarszałek w Chicago- wizytę w Polskiej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Dyktando uświetniło uroczystości związane z Dniem Edukacji Narodowej w Chicago, które przygotowane zostały pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz Konsulatu Generalnego RP w Chicago. Na zaproszenie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich do Chicago przyleciała dr Katarzyna Kłosińska, członek Prezydium Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, ceniona znawczyni języka, autorka wielu publikacji naukowych oraz audycji radiowych na temat języka polskiego. Dr Kłosińska była też autorką tekstu Dyktanda, który powstał specjalnie na tą okazję.  W sobotni poranek, 16 października, nasza szkoła miała zaszczyt gościć dr Kłosińską w swoich progach. Przeprowadziła ona ciekawe zajęcia dla klas 8-11 na temat pochodzenia i znaczenia powiedzeń oraz pewnych związków frazeologicznych w języku polskim.
Dyktando odbyło się w głównej sali Muzeum Polskiego w Ameryce, wśród gromadzonych od dziesięcioleci pamiątek historycznych oraz olbrzymich obrazów ukazujących triumfy Tadeusza Kościuszki na ziemi amerykańskiej. Udział w dyktandzie wzięło ponad siedemdziesiąt osób, które zarejestrowały się elektronicznie do dnia 14 października. Wśród osób zmagających się z nie najłatwiejszą przecież polską ortografią znaleźli się nauczyciele i dyrektorzy szkół polonijnych, osoby związane z krzewieniem kultury polskiej wśród Polonii, autorzy podręczników szkolnych, miłośnicy języka polskiego a także osoby, które chciały sprawdzić swoją znajomość języka ojczystego. Imprezę obecnością swą uświetnili: konsulowie- Aleksandra Krystek i Robert Rusiecki,  prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce- Ewa Koch, wiceprezes Polish National Alliance- Teresa N. Abick, wiceprezes Polish Roman Catholic Union of America- Anna Sokołowska, przewodnicząca  Muzeum Polskiego w Ameryce- Maria Cieśla oraz dyrektor Muzeum- Jan Loryś. Po wyczerpującym dyktandzie dr Katarzyna Kłosińska wygłosiła interesujący wykład na temat współczesnego języka polskiego oraz  zmian w nim zachodzących. W tym samym czasie dziesięcioosobowa komisja pod przewodnictwem Haliny Czajkowskiej zmagała się z efektami pracy ponad siedemdziesięciu uczestników Dyktanda, spośród których wyłoniono finalistów w dwóch grupach: nauczycieli polonijnych oraz osób niezwiązanych z nauczaniem języka polskiego w szkołach polonijnych.
Wśród nauczycieli najlepszymi okazały się : Anna Rosa (I miejsce), Bernarda Redlińska (II miejsce), Jadwiga Pytlik (III miejsce). W grupie nienauczycieli zwyciężyli: Małgorzata Kot (I miejsce), Iwona Szczupak (II miejsce), Sebastian Rosiak (III miejsce).
Zapowiada się na to, iż chicagowska edycja ogólnopolskiego dyktanda na stałe wejdzie do kalendarza polonijnych imprez za oceanem. Ciesząc się dużym zainteresowaniem nie tylko nauczycieli, ale i wielu innych przedstawicieli Polonii, dyktando pozwala sprawdzić własną znajomość zasad ortograficznych oraz uświadamia dynamikę zmian zachodzących we współczesnej polszczyźnie, a także to, w jaki sposób reagują na nie rodzimi użytkownicy języka.

Alicja Kuklińska
Anna Rosa

Zobacz galerię: