Projekcja flimu „Żona oficera” – 10.15.2011

15 października 2011 roku uczniowie klas starszych wraz z nauczycielami i opiekunami uczestniczyli w projekcji filmu pt.: „Żona oficera” w reżyserii Piotra Uzarowicza. Film jest przejmującą, napisaną przez życie historią dotyczącą rodzinnej tragedii odkrytej po latach. Po śmierci swego ojca – młody Piotr, reżyser filmu, odkrywa przechowywane w skrytce ślady rodzinnej tragedii z czasów II wojny światowej. Są to pamiętniki, stare fotografie przedstawiające oficera armii polskiej oraz tajemnicza pocztówka, które kiedyś należały do babci Cecylii- mamy ojca. Wszystkie te elementy układają się w całość i stanowią ślad prowadzący do jednej z największych zbrodni z czasów  II wojny światowej- do zbrodni w lesie katyńskim, dokonanej przez sowietów na oficerach armii polskiej w kwietniu 1940 roku. Narodowa trauma przybrała w filmie wymiar bardzo osobisty. W Katyniu zginął dziadek reżysera, oficer wojska polskiego, a babcia Cecylia, tytułowa żona oficera, została zesłana wraz z dwojgiem małych dzieci na daleką Syberię. Tocząc batalię o życie dzieci w nieludzkich warunkach, Cecylia stara się odnaleźć choćby najmniejszy ślad męża, choć jedną informację na jego temat.  Jedyne, na co może liczyć, to niepewność, strach i  spirala kłamstw… Po 70 latach historię Cecylii i tysięcy innych Polek- żon, matek, córek, sióstr, które straciły ukochanych mężów, synów, ojców i barci w Katyniu opowiada Piotr Uzarowicz. Jest to narracja pierwszoosobowa, opowiadana ustami Cecylii, która zmierzyć się musiała z okrutną prawdą i żyć ukrywając straszliwą tajemnicę.
Podczas projekcji filmu na sali obecny był reżyser- Piotr Uzarowicz, który odpowiadał na pytania widzów- uczniów szkół polonijnych, którzy przybyli na projekcję. Film został bardzo dobrze przyjęty, młodych widzów poruszyła opowiedziana historia. Padło wiele pytań i wiele refleksji na temat rodzinnych historii. Było również wiele emocji, ponieważ okazało się, iż wiele polskich rodzin osiadłych w Chicago, przechowuje mnóstwo rodzinnych pamiątek oraz opowieści dotyczących zagmatwanych i tragicznych  losów ich członków podczas II wojny światowej.

Anna Rosa