Uroczyste obchody 70-lecia w Polskiej Szkole im. gen. Kazimierza Pułaskiego

Dziennik Związkowy 28/10/2021
– Z okazji jubileuszu 70-lecia Polskiej Szkoły im. gen. Kazimierza Pułaskiego w podchicagowskim Harwood Heights para prezydencka RP przesłała szkole specjalne życzenia i gratulacje. Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce uhonorowało nauczycieli i katechetów dyplomami uznania. Podczas uroczystości wystąpił Teatr Tańca i Muzyki „Wici” – reprezentacyjny zespół Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA).
Obchodzony 23 października br. jubileusz 70. lecia Polskiej Szkoły im. Generała Kazimierza Pułaskiego w Harwood Heights idealnie wpisał się w cykl uroczystości celebrujących Miesiąc Dziedzictwa Polskiego.
Uroczystość, która odbyła się w Conrad Hall, w głównym budynku szkoły, rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru.
Uczniowie ostatniej klasy liceum dumnie reprezentowali szkołę w poczcie: Anita Mikołajczyk, Alexander Walawender i Julia Koziol.
Po odegraniu hymnów państwowych – Polski i Stanów Zjednoczonych, dyrektor Agata Michałkiewicz powitała ponad 90 gości jubileuszowego wydarzenia.
Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy odeszli, a byli związani ze szkołą.

Agata Grochowska, konsul RP w Chicago, odczytała przesłanie pary prezydenckiej RP, pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy i prezydenta Andrzeja Dudy zaadresowane do grona pedagogicznego, zarządu, rodziców i uczniów Polskiej Szkoły im. gen. Kazimierza Pułaskiego w Harwood Heights.
W liście para prezydencka złożyła gratulacje, wyrażając najwyższe uznanie dla pokoleń Polaków, którzy stworzyli i rozwijają szkołę.„Szkoła w Harwood Heights jest najstarszą polonijną szkołą działającą w aglomeracji Chicago – największym skupisku Polonii w USA. Daje to wyobrażenie o niezwykłej ważnej roli, jaką odgrywa Państwa placówka w życiu polskiej wspólnoty w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem Państwa zasług w kultywowaniu mowy ojczystej, kultury i tradycji, w upowszechnianiu wiedzy o polskiej historii i współczesnych dokonaniach niepodległej Rzeczypospolitej oraz o dorobku dziesięciomilionowej społeczności osób polskiego pochodzenia w Ameryce”.
Para prezydencka, przekazując gorące gratulacje, życzyła, aby inspirująca postać patrona generała Kazimierza Pułaskiego, bohatera polskiej i amerykańskiej historii, prowadziła szkołę do kolejnych znakomitych osiągnięć.

Poniżej zamieszczamy link do relacji i galerii zdjęć
Dziennik Związkowy – 28 października 2021

https://dziennikzwiazkowy.com/polonia/uroczyste-obchody-70-lecia-w-polskiej-szkole-im-gen-kazimierza-pulaskiego/

Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka