Wycieczka do Muzeum Polskiego i Kościoła Św. Jana Kantego w Chicago.

Prawda i pamięć o zbrodni katyńskiej w 75 rocznicę zagłady.
W sobotę, 21 lutego 2015 roku uczniowie klasy 8a oraz klas licealnych Polskiej Szkoły im. Generała Kazimierza Pułaskiego wzięli udział w szkolnej wycieczce do Muzeum Polskiego i Kościoła Św. Jana Kantego w Chicago.
Celem wyjazdu było obejrzenie wystawy wykonanej przez stowarzyszenie „ Rodzina Katyńska”i Muzeum Niepodległości z Łodzi na zlecenie Państwa Uzarowiczów. Wystawa „ Prawda i pamięć o zbrodni katyńskiej” składa się z 32 plansz, na których przedstawiono archiwalne dokumenty, fotografie i doniesienia prasowe z życia w Polsce przed wojną, z okresu wybuchu II Wojny Światowej i agresji Sowietów na Polskę. Wystawa pokazywała też obozy jenieckie w Rosji, masowe egzekucje polskich jeńców oraz ekshumacje grobów katyńskich prowadzone przez Niemców w 1943 roku. Ostatnia część ekspozycji przedstawiała badania masowych grobów, urządzanie cmentarzy oraz oficjalne uroczystości, które odbyły się w latach 1991-1996.
Wystawa przygotowana przez stowarzyszenie „ Rodzina Katyńska” prezentowała również wybrane wydarzenia z powojennego PRL-u, w którym Katyń był tematem tabu. Zdjęcia i dokumenty były opatrzone obszernymi komentarzami w języku angielskim. Po obejrzeniu wystawy uczniowie zostali oprowadzeni przez przewodników muzealnych po galerii obrazów, pokoju Ignacego Paderewskiego i bibliotece. Wizyta w muzeum była wspaniałą lekcją historii, dzięki której młodzież mogła złożyć hołd pomordowanym w Katyniu.
Dodatkową atrakcją wycieczki do Chicago było zwiedzanie kościoła Św. Jana Kantego, który został zbudowany z inicjatywy polskich emigrantów w końcu XIX wieku. Największą atrakcją kościoła jest replika Ołtarza Wita Stwosza z kościoła Mariackiego w Krakowie, którą dla kościoła w Chicago wykonał Michał Batkiewicz.
Tekst: Elżbieta Lech