Wycieczka do Muzeum Polskiego w Chicago – 3 listopada 2012

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

W sobotę, 3 listopada 2012 roku uczniowie klasy 8a oraz klas licealnych Polskiej Szkoły im. Generała Kazimierza Pułaskiego, w odpowiedzi na zaproszenie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce i Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago, wzięli udział w szkolnej wycieczce do Muzeum Polskiego w Chicago.
Głównym celem wyjazdu było obejrzenie wystawy przygotowanej przez rzeszowski oddział Instytu Pamięci Narodowej zatytułowanej „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata: Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Polsce południowo-wschodniej w latach 1939–1945.”
Wystawa składała się z 24 paneli przedstawiających archiwalne fotografie, dokumenty, doniesienia prasowe oraz portrety zwykłych Polaków pomagających Żydom i ukrywających ich rodziny podczas II wojny światowej.
Zdjęcia i dokumenty były opatrzone obszernymi komentarzami w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
W czasie zwiedzania wystawy uczniowie odpowiadali pisemnie na pytania związane z prezentowanym materiałem.
Oprócz wystawy, uczniowie pod opieką przewodników muzeum zostali oprowadzeni po galerii obrazów, pokoju Ignacego Paderewskiego i bibliotece.
Lekcje historii w oparciu o dokumenty nie zdarzają się zbyt często.
Są one niezwykle interesującą, jak również ważną formą nauczania, szczególnie w szkołach polonijnych.

Tekst: Jola Plesiewicz

Zobacz galerię: