” Z łagrów do wojska” – spotkanie z Panią Zofią Biernadską

Wszyscy znamy Panią Zofię Biernadską jako cudowną, pełną energii i ciepła kobietę, która swój wolny czas poświęca naszej szkole. To dzięki jej pracy i bezcennym wskazówkom nasi mali aktorzy wystawiają co roku „Jasełka”, badź inne szkolne przedstawienia. Lecz nie wszyscy z nas, którzy widują w szkole Panią Zofię wiedzą, że ta miła osoba przeżyła jedną z czterech masowych deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego w latach 1940/1941. Doświadczyła piekła II Wojny Światowej , biorąc udział w kampanii włoskiej – bitwie o Monte Cassino 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez Gen. Władysława Andersa.

10 maja 2014 roku Polska Szkoła im. Gen. Kazimierza Pułaskiego miała zaszczyt gościć w swych murach Panią Zofię Biernadską w zupełnie innej roli. Jako weterana II Wojny Światowej i zesłańca łagrów sowieckich. Podczas swojej multimedialnej prezentacji Pani Zofia w niezwykle interesujący sposób opowiedziała zgromadzonej młodzieży szkolnej o sobie, swoich bliskich i losach innych polskich obywateli wywiezionych w latach 1940/1941 do Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Nakreśliła okoliczności w jakich wstąpiła do tworzonej przez Gen. Andersa Armii Polskiej i jaką funkcję pełniła w wojsku. Przedstawiła również obraz jednej z najbardziej zaciętych, bohaterskich i krwawych bitew II Wojny Światowej w której brał udział żołnierz polski, bitwy o Monte Cassino.

Pani Zofio jeszcze raz dziękujemy za tą „żywą lekcję historii”, w której mogliśmy uczestniczyć oraz za wręczenie dyplomów i nagród laureatom szkolnego konkursu historycznego.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego spotkania.

Elżbieta Lech
Zdjęcia: Jola Plesiewicz