’’Balladyna’’ J.Słowackiego – w jaki sposób można urozmaicić lekcje w polskiej szkole łącząc naukę z zabawą. 03-24-2012

24 marca 2012  klasa VIII  przygotowała inscenizację utworu Juliusza Słowackiego pt.”Balladyna”.   Jest to historia, która opowiada losy dwóch sióstr: Balladyny (w tej roli wystąpiła Marcelina Puc) i Aliny (w której rolę wcieliły się: Kamila  Czachorowski i Lila Radzik). Siostry  wraz ze swoją Matką (Natalia Gorlicki)   mieszkają w leśnej chacie  nad jeziorem Gopło . I oto do ich domu przybywa piękny książę Kirkor  (Mikołaj Sandera ), ten zauroczony pięknem dziewcząt postanawia  jedną z nich poślubić.  Aby rozstrzygnąć , która z sióstr zostanie królową, Alina i Balladyna wyruszają  do lasu gdzie mają  nazbierać  dzban  malin.  Ta która pierwsza wróci do domu z pełnym dzbanem zostanie żoną Kirkora. Balladyna  widząc,  że nie  uda jej się  pokonać  Aliny, zabija  siostrę . Odbywa się huczne wesele, Balladyna zostaje żoną Kirkora i panią na jego zamku. Zabiera ze sobą matkę, ale wstydzi się swojego pochodzenia i wkrótce matka ginie z rąk okrutnej królowej, która dążąc do władzy morduje wszystkich którzy stoją  na jej drodze.  W kulminacyjnym momencie Balladyna  ginie rażona piorunem (Piotrek Cabaj).
Na szczególną uwagę zasługują nasi wspaniali  narratorzy i postacie drugoplanowe sztuki : Patryk Plewa, Krystian Żądło , Dominik Radzik oraz Mateusz Filipkowski. Za efekty  specjalne  odpowiedzialni byli Daniel Kołtyś, Marcin Greś  i Piotr Cabaj.  Scenografia i kostiumy były efektem zespołowej pracy klasy VIII.  Dziękujemy  wspaniałej widowni  z klasy 3 i 5, która nagrodziła spektakl gromkimi brawami.

Aneta Niewińska

Zobacz galerię: