Chopin w naszych sercach – 01.24.10

Czyli o wycieczce klas licealnych do Filharmonii Chicagowskiej

Fryderyk Chopin (1810-1849), jeden z największych artystów w historii polskiej kultury, najwybitniejszy polski kompozytor, a także czołowy pianista i przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu na świecie.
Nazywany bywa poetą fortepianu. Choć należy do najchętniej granych kompozytorów muzyki fortepianowej, jego dzieła wymagają od wykonawcy znakomitego warsztatu i wirtuozerii. U źródeł jego twórczości leży wielka wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej. Fryderyk Chopin to twórca, który odegrał wyjątkową rolę w kształtowaniu naszej świadomości narodowej. W roku 2010 przypada dwusetna rocznica urodzin tej wybitnej postaci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu Jego dorobku artystycznego dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina.

W sobotę, 27 marca, Orchestra Hall w Chicago gościła młodzież szkól polskich i ich pedagogów na koncercie pt. „Chopin in my heart” z okazji 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Organizatorem tego pięknego przedsięwzięcia była Paderewski Symphony Orchestra. W programie znalazły się jedne z najpiękniejszych utworów naszego wielkiego kompozytora i pianisty skomponowane zanim Chopin ukończył 18 lat. Orkiestra dyrygował jej Dyrektor Muzyczny Wojciech Niewrzoł. Solistą koncertu był jeden z najwybitniejszych polskich pianistów polskiego pochodzenia Piotr Banasik. Młodzież pięknie przyjęła muzykę Chopina w uwadze i ciszy słuchając jego utworów i nagradzając artystów gromkimi brawami. Wykonawcami pieśni Chopina byli znani w Chicago Mirosława Sojka-Topor oraz Józef Homik. Muzyka przeplatana była poezja Wandy Chotomskiej w recytacji Agaty Paleczny i Krzysztofa Arsenowicza, oraz występem zespołu „Wici”.
Młodzież licealna Szkoły im. Gen. K. Pułaskiego była niezmiernie zadowolona z możliwości uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu kulturalnym.
Dla niektórych z nich była to z pewnością pierwsza okazja i do bycia w prawdziwej filharmonii i do słuchania muzyki Chopina na żywo, w wykonaniu wielkiej orkiestry symfonicznej, w pięknej sali Filharmonii Chicagowskiej.
Mimo upływu lat piękno muzyki Fryderyka Chopina nieustannie rozbudza wrażliwość kolejnych pokoleń młodych ludzi, zachwyca pięknem, prostotą, oryginalnością, a w nas Polakach budzi narodową dumę.

Alicja Kuklińska

Zobacz galerię: