Uroczystości 3 Maja – 05.01.10

W sobotę 1 maja 2010 o godzinie 11.30 rozpoczęła się sto dziewiętnasta Parada 3 Majowa. Prezes Związku Podhalan był tegorocznym Marszałkiem Parady.
Jednakże tym razem była inna niż zwykle. Wszystko z powodu smoleńskiej katastrofy. Tegoroczne obchody utrzymane były w tonie zadumy i refleksji.
Biało-czerwone flagi przystrojono czarnymi wstążkami. Paradę ropoczęli harcerze niosący portrety ofiar tragedii. Obecny na uroczystości major miasta Chicago Richard M. Daley wspominał zmarłego tragicznie Prezydenta RP. Lech Kaczyński miał być honorowym gościem parady. Miejsce przygotowane dla pary prezydenckiej było puste….
W Millenium Park odbył się koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy z dnia10 kwietnia 2010 roku.
Tradycją Polskiej Szkoły im. gen. Kazimierza Pułaskiego jest uczestnictwo w ważnych polonijnych wydarzeniach. Nasza szkoła reprezentowana była przez Zarząd Szkoły, Grono Pedagogiczne, rodziców oraz przede wszystkim uczniów. Delegacja liczyła ponad 100 osób.
O godzinie 10.30 ze szkoły odjechały 2 autobusy. Uczniowie ubrani byli w koszulki w narodowych barwach z wizerunkiem patrona szkoły– Kazimierza Pułaskiego.
Z dumą i wzruszeniem oczekiwali na przemarsz naszej licznej grupy. W tym roku maszerowaliśmy jako 86 grupa Parady 3 Majowej. Najmłodsi uczestnicy to dzieci w wózkach, które wzięły udział w uroczystościach pod opieką rodziców.
Podczas parady uczniowie dostali lizaki, natomiast po powrocie do szkoły czekały już na nie kanapki i napoje.
Piękna pogoda towarzyszyła nam przez cały dzień. Dla wielu uczniów było to niezapomniane przeżycie.

Agata Kopacka

Zobacz galerię: