Uroczystości Katyńskie – 04.11.10

Polski Katyń 2010
Lecieli..
aby hołd oddać zmarłym
i w ich szeregi wkroczyć
by świat poprzez tragedię
na Katyń otworzył oczy
Lecieli…
aby Ci co za Polskę
bestialsko pomordowani
pozostali na zawsze
dla świata niezapomniani
Lecieli…
by modlić się za zmarłych
co jarzmo niewoli nieśli
katyńską śmierć spotkali
i z nią lecąc odeszli .
ks. Paweł Kania

Smutek, żal i rozdarte serca . Tego , co się stało 10 kwietnia 2010 roku nie można opisać zwykłymi słowami .
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Lech Kaczyński – wraz z małżonką Marią Kaczyńską oraz osobami towarzyszącymi, udający się do Katynia na uroczystości 70-ej rocznicy zbrodni katyńskiej , zginęli podczas katastrofy lotniczej w czasie lądowania na lotnisku koło Smoleńska.
Wiadomość o tragicznej śmierci Pana Prezydenta oraz wszystkich lecących z nim osób przyjęliśmy z wielkim bólem . Wśród nich był również zaprzyjaźniony z naszą szkołą prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Pan Maciej Płażyński.
Polacy w Chicago połączyli się w bólu z rodzinami zmarłych . Nastąpiła cisza , opuszczono polskie flagi przywiązując do nich czarny kir . Główne uroczystości żałobne w intencji zabitych w katastrofie polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem odbyły się 11 kwietnia w niedzielę na cmentarzu św. Wojciecha pod Pomnikiem Ofiar Katynia w Niles . Polacy w skupieniu , powadze , wstrząśnięci tragedią uczestniczyli w modlitwie oraz czuwaniu . Składali wiązanki kwiatów, zapalali znicze . Honorową wartę pod Pomnikiem Katyńskim pełnili polonijni harcerze , żołnierze z Towarzystwa Historycznego , przedstawiciele polskich szkół w tym też naszej szkoły.   Z wielkim smutkiem wspominali zmarłego w katastrofie pana Wojciecha Seweryna , znanego działacza polonijnego w Chicago , przewodniczącego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katyńskich .
To za sprawą powołanego przez niego w 2000 roku komitetu na cmentarzu św. Wojciecha w Niles , stanął Pomnik Ofiar Katynia . Praca Wojciecha Seweryna nad pomnikiem ,trwająca prawie 10 lat była hołdem złożonym wszystkim ofiarom mordu katyńskiego. W zbieranie funduszy na pomnik zaangażowany był trównież członek Zarządu naszej Szkoły śp. Pan Zygmunt Kodłubański.
Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem , zgromadzeni przejechali do Bazyliki Świętego Jacka , gdzie ks. proboszcz  Michał Osuch odprawił mszę świętą żałobną w intencji tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej . We mszy św. uczestniczyło około 2,000 wiernych . W wypełnionej do ostatniego miejsca świątyni obecni byli przedstawiciele wielu polonijnych organizacji , instytucji , weteranów , młodzieży szkół polonijnych . Obecna była również córka Wojciecha Seweryna , Anna Wójtowicz.
Katastrofa która się wydarzyła to wielka tragedia dla Polski . Po raz kolejny zginęli wybitni przedstawiciele naszego Narodu . Ponieśliśmy ogromną stratę . Uczcijmy pamięć Polaków pomordowanych w Katyniu przed siedemdziesięciu laty oraz tych naszych rodaków, którzy chcieli im oddać hołd, lecąc do Katynia, a których życiei pracę dla Polski przecięła tragiczna katastrofa 10 kwietnia 2010 roku.
Niech spoczywają w spokoju.
Agata Michałkiewicz

Zobacz galerię: